e-mail ile takip et

6.17.2016

TAYSAD-Tedarik Sanayisi’nin şifresi Yenileme Pazarı ile çözülecek-Yılmaz Parlar


BASIN TOPLANTILARI  

 


Tedarik Sanayisi’nin şifresi Yenileme Pazarı ile çözülecek

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, “Yenileme pazarı otomotiv tedarik sanayisi için hayati bir önem arz ediyor. Ülkemiz binek araç konusunda ciddi fırsatlara sahip ve bunu iyi değerlendirmemiz gerek. Binek araç sayısının hızlı bir yükselişte olması Yenileme Pazarı’nın büyümesine doğrudan etki ediyor. Bir anlamda Tedarik Sanayisi’nin şifresi Yenileme Pazarı ile çözülecek diyebiliriz” dedi.


16 Haziran’da Avantgarde Hotel’de düzenlenen iftar yemeğinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, “TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2003 yılında bin kişiye düşen araç sayısı 95 iken, bu rakam 2014 sonu itibariyle 173 oldu. Türkiye binek araç konusunda ciddi fırsatlara sahip ve bunu iyi değerlendirmemiz gerek. Ülkemizdeki binek araç sayısının hızlı bir yükselişte olması, Yenileme Pazarının büyümesine doğrudan etki ediyor” diye konuştu. 2014 yılında Türkiye'de araç yaşı ortalamasının 16 olduğunu ifade eden TAYSAD Başkanı Alper Kanca, araç parkının neredeyse yarısının ise 12 yaşın üzerinde olduğuna dikkat çekti. Binek araçların da içinde yer aldığı hafif ticari araç segmentinde, araç yaşı ortalamasının birçok ülkede arttığını, araç yaşının en genç olduğu ülkelerin Hindistan (4,2) ve Çin (4,5) olduğunu belirten Kanca, en radikal değişimin ise yüzde 9 ile İran’da yaşandığını ve Türkiye’de yalnızca yüzde 2’lik bir değişim gerçekleştiğini dile getirdi.

Ülkelere Göre Ortalama Araç Yaşı


Global Yenileme Pazarı ile Türkiye Yenileme Pazarı paralel gelişme gösteriyor
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca, Global Yenileme Pazarı ile Türkiye Yenileme Pazarının arasında satış ve üretim benzerliklerinin olduğunu belirtti. Kanca, “Küresel Yenileme Pazarı ile Türkiye’yi kıyasladığımız zaman, en fazla gelir sağlayan ürünlerin lastikler, yağ, gövde, bataryalar ve fren parçaları olduğunu görüyoruz. Kârlılık oranını yükseltmek durumundayız. Bunun için de ileri teknolojiler geliştirmeye devam etmeliyiz. Tabi sadece kârlılığı yükseltmek tek başına yeterli değil. Bir taraftan kârlılığı arttırırken diğer taraftan da hayatta kalmak ve büyümek için yeni yatırımlara dâhil olmamız da gerekmekte” diye konuştu.

“Türkiye Yenileme Pazarı geliri 6 milyon 350 bin dolara ulaşacak”
TAYSAD Başkanı Kanca, “Türkiye’nin 2014 yılındaki toplam Yenileme Pazarı geliri 4 milyar 514 milyon dolar iken, 2015 yılında 4 milyar 740 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Büyük sürprizler ve ekonomik dalgalanmalar olmadığı müddetçe 2021 yılında bu rakamın yüzde 5’lik bir büyüme ile yaklaşık 6 milyar 350 milyon dolara ulaşacağını öngörüyoruz” dedi.

Çin Otomotiv Yenileme Pazarı umut vadetmeye devam ediyor
Çin Otomotiv Yenileme Pazarı’ndaki gelişmeleri değerlendiren TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Yaşanan tüm yerel ekonomik istikrarsızlıklara rağmen 2015-2016 rakamlarına bakıldığında, Çin Otomotiv Yenileme Pazarı sektörü halâ maksimum büyüme potansiyeline sahip. Sektör pazarının büyüme potansiyelini değerlendirdiğimizde, Çin açık ara önde olsa da Tayland, Hindistan, Brezilya, Meksika ve Rusya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye de bu büyümeden payına düşeni almanın peşinde” diye konuştu.


“Tedarik Sanayinin İhracat kg değeri artıyor”
TAYSAD Başkanı Alper Kanca, ihracat rakamlarındaki gelişmeyi değerlendirirken, 2015 yılı euro bazındaki birim fiyatının, 2010 yılına oranla yüzde 12,5 dolayında artış gösterdiğini ve 4,82 Euro’ya kadar yükseldiğini ifade etti.  Yılın ilk 4 ayında da bu rakamın 4,83 euro/kg olarak gerçekleştiğini dile getiren Başkan Kanca, 2016 Nisan sonu itibariyle TÜİK verileri dikkate alındığında tedarik sanayi ihracatının dolar bazında 3 milyar’ı; euro bazında ise 2,7 milyar’ı aştığını belirtti. Toplam sektör ihracatı ise yine bu dönemde dolar bazında 7,6 milyar iken, Euro bazında 6,6 milyar seviyesinde gerçekleşti. TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Yılın diğer yarısının beklenildiği gibi devam etmesi halinde 2016 yılı sonunda toplam sektör ihracatımızın 23 milyar doları geçmesini bekliyoruz. Tedarik sanayimiz ise bu rakamın yaklaşık 9,3 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirecektir” şeklinde konuştu.
Toplam Sektör İhracatı (İlk 4 Ay)


Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı’na Türkiye ev sahipliği yapacak
TAYSAD Başkanı Alper Kanca düzenlenen basın iftar yemeğinde gazetecilerle önemli bir gelişmeyi daha paylaştı. Kanca, “Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB), Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP) ve işbirliği ile düzenlenecek ve Amerikan Otomotiv Mühendisliği Derneği’nin (Amerikan Society of Automotive Engineers - SAE International) de destek vereceği Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Konferansı IAEC ile dünya otomotiv devlerinin mühendislerini bir araya getireceğiz. IAEC sadece Türk Otomotiv Sektöründe görev alan mühendislerin değil, dünya çapında tüm otomotiv mühendisleri için de önemli ve saygın bir etkinlik olacak. 3–4 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek konferansta; “Otomotivde Hafifleştirme”, “Otomotiv Mühendisliği Eğitimi” ve “Otomotiv Sanayiinde Kariyer” başlıklarını kapsayacak konular tartışılacak” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder