e-mail ile takip et

7.21.2017

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı-Yılmaz Parlar


BASIN TOPLANTILARI  

 


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda Pazar günü, 1000’i yabancı 2 bin 200 yüzücü Asya’dan Avrupa’ya yüzecek.

İstanbul Boğazı Dünyanın En İyisi Seçilen

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Coşkusunu Bir Kez Daha Yaşayacak


Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 29 yıldır önemli katkı sunan ve geçtiğimiz yıl, “Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” seçilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı için yerli ve yabancı toplam 2 bin 200 yüzücü Pazar gününü bekliyor.

Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından 2016 yılında verilen “Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” ödülü bizzat WOWSA yetkilileri olan rekortmen yüzücüler Doug Woodring ve Lexie Kelly tarafından organizasyon komitesine verildi.

Yarıştan bir gün önce 22 Temmuz Cumartesi günü Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda geçtiğimiz yıllarda şampiyon olmuş yüzücülerin katıldığı bir “All Star Yüzme Gösterisi” etkinliği yapılacak ve kurulacak etkinlik alanından tüm misafirler ücretsiz olarak faydalanacak.

TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, “Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı bu yıl 49 ülkeden 1200’ü yerli, 1000’i yabancı toplam 2200 yüzmeye gönül veren insanı bir araya getirerek onların eşsiz bir deneyim yaşamasını sağlayacak, toplumsal spor farkındalığı yaratacak ve ülkemiz için önemli bir tanıtım imkanı olacak.”

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, “TMOK organizasyonuyla yapılan ve 13 yıldır destek vermekten gurur duyduğumuz bu organizasyon sadece İstanbul ve Türkiye’ye değil; her iki kıtaya büyük değer sağlıyor.”

TMOK Başkan Yardımcısı ve Boğaziçi Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta, “Bu olağanüstü deneyimi yaşamak için dünyanın hemen her bölgesinden gelen yüzücüler; spor yapma, iki kıta arasında kulaç atma ve sporun birleştirici, rekabetçi değerlerini deneyimleme olanağı buluyor.”

Dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce yüzücüyü, dostluk, yarışma heyecanı ve en önemlisi iki kıta arasında yüzme deneyimi için buluşturan ve geçtiğimiz yıl, Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından “Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” seçilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, bu yıl 23 Temmuz Pazar günü yapılacak. Yabancı ülkeler için açılan kontenjanı sadece 16 saatte dolan ve 49 ülkeden yüzücülerin yer alacağı organizasyon için hem yarış günü hem de yarışlardan 1 gün önce Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda Samsung tarafından bir etkinlik alanı kurulacak. Alanda misafirler hem denizde hem de karada yarışın heyecanını 2 gün boyunca bir festival coşkusuyla yaşayabilecek.

WOWSA ödülü bizzat teslim alındı
Yarışlar öncesinde düzenlenen basın toplantısına, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ve Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim’in yanı sıra, TMOK Başkan Yardımcısı ve Boğaziçi Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta ile birlikte rekortmen yüzücüler Doug Woodring ve aynı zamanda WOWSA Yönetim Kurulu Üyesi olan Lexie Kelly de katıldı. Kelly basın toplantısında, WOWSA ödülünü bizzat organizasyon komitesine takdim etti. Törende konuşan Kelly, Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın iki kıta arasında yüzülmesi nedeniyle dünyadaki benzerlerinden ayrıştığını ve en önemli açık yüzme yarışlarından biri olduğunu ifade etti. Woodring ise, açık su yüzme branşının son yıllarda hızla gelişen bir branş olduğuna dikkat çekerek, Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın WOWSA ödülünü sonuna kadar hak ettiğini vurguladı.

“İstanbul’a ve her iki kıtaya büyük değer katıyor”
Yarışla ilgili değerlendirmelerde bulunan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, yarışmanın kıtalararası olması nedeniyle dünyada eşi olmadığına vurgu yaparak, “TMOK organizasyonuyla yapılan ve 13 yıldır destek vermekten gurur duyduğumuz bu organizasyon sadece İstanbul ve Türkiye’ye değil; her iki kıtaya büyük değer sağlıyor” dedi.
Dünyada bu tür yarışları takip eden pek çok kişi olduğuna dikkat çeken Kim, Samsung sponsorluğuyla birlikte yarışlara artan ilginin; kentin turizmine de büyük katkı sağlayacağına inandığını belirtti. “Samsung olarak, sporla özdeşleşen değerlerin toplumlara katkısının farkındayız. Bu bilinçle faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde sportif aktiviteleri desteklemeye büyük önem veriyoruz” diye konuşan Kim, hem Cumartesi günü gerçekleşecek olan “yemek atölyeleri, Flyboard gösterisi ve Gear VR sanal gerçeklik deneyimleri” etkinliklerine, hem de Pazar günü tüm İstanbulluları denizde ve karada bu büyük heyecana ortak olmaya davet etti.

“Binlerce yüzücü için eşsiz bir deneyim olacak”
TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ise konuşmasında, Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın yüzmeye gönül veren binlerce insanı bir araya getirdiğini ve ülkemizin tanıtımına önemli katkıları olduğunu belirtti. “TMOK olarak Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nı kitlesel bir etkinlik olarak geliştirmek için yıllardır çalışıyoruz. Bu çabalarımızın karşılığını da yarışa dünyanın farklı ülkelerinden binlerce yüzücünün katıldığını ve herkesin yarıştan mutlu ayrıldığını görerek alıyoruz” diye konuşan Erdener, Organizasyonun bu yıl 49 ülkeden 1200’ü yerli, 1000’i yabancı 2200 yüzmeye gönül veren insanı bir araya getirerek onların eşsiz bir deneyim yaşatacağını vurguladı. Erdener, “Yarış, toplumsal spor farkındalığı yaratacak ve ülkemiz için önemli bir tanıtım imkanı olacak. Bu süreçte sunduğu katkılarla yarışın yıllardır başarı ile düzenlenmesinde yanımızda olan paydaşımız Samsung’a, başta İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kamu kurumlarına, medya mensuplarına ve gönüllülere teşekkür ediyor, 23 Temmuz Pazar günü İstanbul Boğaz’ında yarışacak tüm sporculara başarılar diliyorum” dedi.

TMOK Başkan Yardımcısı ve Boğaziçi Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta ise konuşmasında, TMOK olarak, 29 yıldır “Herkes için Spor” teması altında binlerce kişiye Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı ile Asya’dan Avrupa’ya yüzerek geçme fırsatı sunduklarını vurguladı. “Bu olağanüstü deneyimi yaşamak için dünyanın hemen her bölgesinden gelen yüzücüler; spor yapma, iki kıta arasında kulaç atma ve sporun birleştirici, rekabetçi değerlerini deneyimleme olanağı buluyor” diye konuşan Usta, tüm paydaşlara teşekkür etti.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı hakkında…
İlki 1989 yılında 4 kadın, 64 erkek sporcunun katılımı ile başlayan geleneksel yarışın 29’uncusunda yer alabilmek için binlerce yerli ve yabancı yüzücü İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana’da düzenlenen elemelerde kulaç attı. Sanatçılardan politikacılara, akademisyenlerden öğrencilere ve profesyonel yüzücülere kadar pek çok kişinin başvurduğu elemeler sonucunda; belli kriterleri aşan 1000’i yabancı toplam 2200 yüzücü, Asya’dan Avrupa’ya kulaç atmanın hazzını yaşayacak. Anadolu yakasında Kanlıca’dan başlayarak, Avrupa yakasında Kuruçeşme’ye doğru 6.5 kilometre kulaç atacak yüzücüler arasında 49 ülkenin vatandaşı bulunuyor.

Samsung etkinlik alanı misafirleri bekliyor
Samsung, 22-23 Temmuz tarihlerinde Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda bir etkinlik alanı kuracak. Pek çok farklı Samsung ürününü eğlenceli aktivitelerle deneyimleme imkanı bulabilecek olan misafirleri; aynı zamanda yemek şovları, flyboard gösterisi ve çocuk eğlence alanları gibi imkanlar da bekliyor.

Yabancı kotası 16 saatte doldu
Bu yıl yarışlara ilgi olağanüstü düzeyde gerçekleşti. Yabancı ülkeler için açılan kontenjan sadece 16 saatte dolarken; kendisine verilen 400 kontenjanı 1 saat içinde dolduran Rusya dikkat çekti. Asya ve Avrupa arasında yüzerek eşsiz bir deneyime imza atmak isteyen yüzücüler arasında Kolombiya, Amerika, Avustralya, Arjantin, Yeni Zelanda gibi ilginç ve Türkiye’ye uzak ülkelerin vatandaşları da bulunuyor.

WOWSA ödülü hakkında…
Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA), her yıl farklı aday yarışlar arasından en iyi açık yüzme şampiyonasını belirliyor. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, geçtiğimiz yıl, Amerika, Japonya, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde düzenlenen benzer organizasyonları geride bırakarak; 2016’nın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu seçildi. Değerlendirme, yarışların tarihi ambiyansı, benzersizliği, popülerliği, zorluk derecesi, emniyete verilen önem, katılımcıların coğrafi dağılımı ve etkinliğin açık su yüzücülerinin hedeflerine ulaşmalarına yönelik olarak sağladığı destek gibi kriterlere göre belirleniyor

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder