e-mail ile takip et

5.17.2017

MOSKOVA’DA “TÜRKİYE FESTİVALİ” COŞKUSU-YILMAZ PARLAR


BASIN TOPLANTILARI  

 


MOSKOVA’DA “TÜRKİYE FESTİVALİ” COŞKUSU

Türkiye, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da önemli bir etkinliğe hazırlanıyor. Hazırlıkları tüm hızıyla devam eden ve Türkiye’nin kültürel, turistik ve sanatsal değerlerini Moskova’ya taşıyacak olan Türkiye Festivali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in büyük önem verdiği Türkiye-Rusya Federasyonu dostluğuna önemli bir katkı sağlamayı amaçlanıyor.

Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) katkıları ve sektör bileşenlerinin katılımıyla 16 - 17 - 18 Haziran 2017 tarihleri arasında Moskova’da gerçekleştirilecek.

Türkiye ve Rusya Federasyonu ilişkilerinin gelişimine katkı sağlamak, Türk kültürünün Rusya Federasyonu’ndaki tanıtımına destek olmak, Türkiye’deki turistik destinasyonları tanıtmak ve Türk misafirperverliğinden örnekler sunmayı amaçlayan Türkiye Festivali, Moskova’nın merkezinde yer alan Park Krasnaya Presnya’da gerçekleştirilecek. Moskova Nehri kenarında bulunan Park Krasnaya Presnya, dinlenmek, eğlenmek ve spor yapmak için Moskova’nın büyük parklarından biridir. 165 dönüm büyüklüğündeki park, yemyeşil bitki örtüsü ve içinde bulunan kanalları ile dikkat çekiyor.

16 - 17 - 18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Türkiye Festivali’nde, Türkiye’nin önemli turistik, kültürel ve sanatsal değerleri yer alacak. Yaklaşık olarak 100 bin ziyaretçinin beklendiği Türkiye Festivali ile Moskova’da tam bir Türkiye coşkusu yaşanacak.

Türkiye Festivali’nin en önemli özelliği ise; Türkiye’nin ilk defa bir ülkede festival mantığında bu kadar geniş ve büyük boyutta organizasyon düzenlenmesidir. Her sene dünyanın en önemli turizm fuarlarına ve etkinliklerine katılan ülkemiz, Türkiye Festivali ile tanıtım çalışmalarını farklı bir boyuta taşımış olacak.

3 günlük Türkiye Festivali’nde yapılacak olan kültür-sanat buluşmaları Türk ve Rus toplumunu birbirine daha da fazla yakınlaştıracak. Türk ve Rus sanatçıların aynı sahneyi paylaşacağı festivalde, edebiyat söyleşileri, defileler, gastronomi sunumları, Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Bu organizasyonun genelinde turizm destinasyonları, oteller, tur operatörleri ve sağlık kuruluşları da tanıtım yapma imkânı bulacak.
Türkiye Festivali’nin açılışı büyük bir etkinlikle gerçekleştirilecek. Bu açılışta Rusya’nın popüler şarkıcıları festivalde sahne alıp etkinliklere katılacak. Aynı zamanda Türkiye’den opera ve ritm sanatçılarımız Rus sanatçılarla aynı sahneyi paylaşacak.

İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana, Mersin gibi önemli şehirler ve Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kemer, Belek, Manavgat-Side, Alanya gibi turizm beldeleri, Türkiye Festivali’nde yer alarak bölgesel değerlerini ve turizm zenginliklerini sergileyecek.

Festivale şehirlerin dışında, sağlık firmaları, oteller, havalimanları, havayolu şirketleri ve tur operatörleri de katılacak.

16 - 17 - 18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Türkiye Festivali’ne firma katılım talepleri halen devam etmektedir.

TÜRKİYE FESTİVALİ’NE ÜNLÜ RUS SANATÇILAR DAMGA VURACAK
Türkiye Festivali kapsamında Türkiye’den ve Rusya’dan yıldız isimler sahne alarak festivaldeki etkinliklerde yer alacak. Russian Musicbox TV ile ortaklaşa yapılan programda: Rusya müzik listelerinde popüler olan sanatçılar mini konserler verecek. Sanatçı isimleri ayrıca basına duyurulacaktır.

AKTİVİTELERE KATILACAK ÜNLÜ SANATÇILAR
Yine Rusya’nın bilinen yıldız isimleri Artik & Asti, Loya, 5STA Family, Vintaj, Anastasia Karpova, Sergey Zverev, Nyusha ve Elvira T de festival kapsamındaki etkinliklerde yer alacak.

TÜRK-RUS SANATÇILAR AYNI SAHNEDE
- Rusya’nın popüler DJ’i Sasha Dith, Türk ritm ustası Hamdi Akatay ile festivaline ikinci günü özel sahne şovu gerçekleştirecek.

- Türk opera sanatçımız ve Bolşoy Balesi sanatçısı aynı sahneyi özel bir şovla paylaşacak.

- Tepecik Flarmoni Ekibi, Rus klasik müzik eserlerini Türk sazları ile seslendirerek Rus ziyaretçilere farklı bir müzik ziyafeti sunacak.


TÜRK SANATÇILARI FESTİVALE RENK KATACAK
- Türk ritm ekibi Turkish Rhythm Fusion, etnik müziklerimizden örnekler sahneleyecektir.

- Türk pop orkestramız Turkish Pop Ensemble, Rusya’da popüler olan Türk müziklerini seslendirecek.

- Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mehter Topluluğu, özel şovları ile festivalde gösteriler yapacaktır.

- Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türk Halk Dansları Topluluğu, dans gösterileri gerçekleştirecektir.

DEVLET SANATÇILARI İLE DEFİLE VE EL SANATLARI
- Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, Devlet Arşivi’nden özel kıyafetlerle otantik defileler gerçekleştirecek.

-   Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, Ebru, Cam Üfleme, Keçe Sanatı, Cam Vitray, Geleneksel Çocuk Oyuncakları, Hat Sanatı, Deri ve Değerli Maden El İşçiliği, Osmanlı Kına ve Saç Örgü Sanatı, El Nakışı Sanatı vb. Türk sanatlarından örnekleri canlı olarak sunacaklardır. Rus ziyaretçiler bu sanat dallarını birebir deneyimleyebilecekler.
ÖZEL ETKİNLİKLER
- Rusya’da bilinen Nasrettin Hoca karakteri festivalde yer alacak.

- Karagöz ve Hacıvat Gölge Oyunlarını festival boyunca sahneleyecek.

- Türk Dili Eğitimi Köşesi, festival boyunca Rus ziyaretçilere hizmet verecek.

- Rus uzmanlar, festival boyunca Türkiye’nin tarihi ve turistik beldelerini ziyaretçilere aktaracak.

- İstanbul Kapalıçarşı, İstanbul köprüleri, Topkapı Sarayı, Kapadokya Balonları vb. Türkiye’nin bilinen otantik ve modern zenginlikleri Türkiye Festivali’nde dekoratif olarak da yer alacaktır.

SPOR ETKİNLİKLERİ
Yağlı Güreş gösteri karşılaşmaları, Rusya Futbol Federasyonu’nun organizasyonunda Festival Özel Futbol Turnuvası ve Yelken sporları, Türkiye Festivali kapsamında yer alacak.

FESTİVAL ALANLARI
BÖLGELER VE ŞEHİRLER
İstanbul, festivalde büyük bir alanla katılım gösterecek. İstanbul’un yanı sıra Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana, Mersin gibi önemli şehirler ve Bodrum, Marmaris, Kemer, Alanya, Side-Manavgat gibi turizm beldeleri özel stant ve aktiviteleri ile Türkiye Festivali’nde yöresel değerlerini ve turizm zenginliklerini gözler önüne serecek.

HAVAALANLARI VE HAVAYOLU ŞİRKETLERİ
Bu bölümünde Türkiye ve Rusya’dan havaalanları ve havayolu şirketleri stant ve etkinliklerle festivalde yer alacaktır.

OTELLER
Türkiye’nin seçkin otelleri, festivalde stand ve etkinlikleri ile Rus tatilcilerle buluşacak.

TUR OPERATÖRLERİ
Rusya pazarında faaliyet gösteren önemli tur operatörleri festivalde stant ve aktiviteleri ile yer alacak.

SAĞLIK FİRMALARI
Türkiye’de sağlık alanında faaliyet gösteren firma ve markalar Türkiye Festivali kapsamında tanıtım çalışmaları yapacaklar.

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder