e-mail ile takip et

3.06.2017

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi-R.Onur Erim-Yılmaz Parlar


BASIN TOPLANTILARI  

 


Referandum öncesinde kafa karışıklığını giderecek kitap Onur Erim’den geldi
Bu sistem dünyaya örnek olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi baş danışmanı, uluslararası politikalar danışmanı ve ekonomist gibi birçok unvanı bulunan R. Onur Erim, İşaret Yayınları’ndan çıkan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi: Demokratik Yönetim Biçimlerine Türkiye Katkısı" adlı kitabının tanıtımını gerçekleştirdi. Konuşmasında referandumun, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra milletin vereceği en önemli karar olduğunu söyleyen Erim, kitabın referandum öncesi süreçte doğru kararı vermek isteyenlere yol göstereceğini söyledi. Kitap için önerilen cumhurbaşkanlığı sistemi ile tüm diğer başkanlık sistemlerini incelediğini ifade eden Erim, “Bu sistem oturduktan sonra dünyaya örnek bir sistem olacağını düşünüyorum” dedi.
Milletvekilleri, belediye başkanları, iş ve akademi dünyasının temsilcilerinin yer aldığı toplantıya katılan AB Eski Bakanı Egemen Bağış ve İşaret Yayınevi sahibi, Milletvekili İsmet Uçma da konuşma gerçekleştirdi.
Egemen Bağış yaptığı konuşmada var olan sistemin fitne mıknatısı üzerine kurulduğunu ifade ederek, “Çarpık bir intibaa ile milleti yanıltmaya çalışıyorlar. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak için Onur Erim’in kitabı çok iyi bir çalışma oldu” dedi. Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durmasını istemeyenlerin algı operasyonu yaptığını ifade eden Bağış, yeni sistemle bunların önüne geçilebileceğini belirtti.
Lise ve üniversite eğitimini ABD’de tamamlayan ve bu sürede birçok Türk cemiyetinde ve sözde Ermeni Meselesi ve Kıbrıs Sorunu başta olmak üzere Amerikalı siyasetçilerle Türk toplumunu yakınlaştıracak sayısız faaliyette aktif görevler aldığını söyleyen Erim, kitabının temellerinin o yıllarda atıldığını belirtti. Erim, “Eğitimimiz siyaset üzerine olduğu için konuşmalarımız hep Türkiye üzerine oluyordu. Özellikle yakın dostum Egemen Bağış ile Türkiye başkanlık sistemi ile yönetilse nasıl oldurdu diye tartışırdık. Zaten yüksek lisans tezimi de bu konu üzerine yazmıştım. 30 yıldır Türkiye’nin başkanlık sistemi ile yönetilmesi ile ilgili fikir yürütüyorum” dedi.
Yeni sistemle ilgili teklif sunulmadan önce kitabı hazırladığını belirten Erim, kitabın 2016 Ağustos ayında yayımlanmasının planlandığını ancak 15 Temmuz’un ardından sürenin uzadığını belirtti. Erim, yasa teklifi sunulduktan sonra sistemi inceleyerek yorumlarını kitaba eklediğini söyledi. Kitap bitene kadar Cumhurbaşkanı ve hükümet de dahil kimsenin kitabı görmediğini ileten Erim, en yakınlarının dahi kitabı basıldıktan sonra gördüklerini iletti.
“Demokratik Yönetim Biçimlerine Türkiye Katkısı” başlığının oldukça iddialı olduğunu ifade eden Erim,  “Türkiye’de olduğumuz için elbette Türk tipi bir başkanlık olacak. Ama önerilen sistem başkanlık sisteminin ana temellerini içeriyor. Elbette memlekete özel düzenlemeler var. Örneğin başkan yardımcılarının seçilmiyor olması çok önemli. Bu durum yeni sistemde koalisyon olması ihtimalini ortadan kaldırıyor. Benim sistemle ilgili içim ferah. Geneli itibarıyla bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Özellikle seçim kanunu sistemin büyük bir parçası olacak. Elbette geliştirilmesi gereken maddeleri vardır, olacaktır. Bunlar uygulama sırasında ortaya çıkacaktır. Ancak ben bu sistem oturduktan sonra dünyaya örnek bir sistem olacağını düşünüyorum” dedi.
 Siyasi seçim danışmanlığı üzerine uzmanlaşan Onur Erim, bu kitabı yazana kadar birçok başarıya imza attı. Sayın Erim, Seton Hall Üniversitesi İktisat Mühendisliği ve Siyasal Bilimlerinde Lisans, Washington D.C.’de School of Political Campaign Managament bölümünde Siyasi Seçim Kampanyaları ve Çin Pekin Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret bölümlerinde lisansüstü eğitimini tamamladı.  
Kariyerine 1992 yılında Beyaz Saray’da Başkanlık Sarayı Stajyeri olarak başlayan Erim, 1996 yılında Clinton-Gore Başkanlık Seçim Kampanyası Etnik Seçmenler Masası’nda koordinatörlük, Moneywell Bank (ABD) Ticari Krediler Genel Müdürlüğü ve Global Capital Finance Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
ABD’de birçok Türk cemiyetinde aktif görev alan Erim, bu dönem zarfında ABD’de yaşayan Türklerle ilgili yerel ve ülke düzeyinde pek çok lobicilik faaliyetinde bulundu. Sözde Ermeni Meselesi ve Kıbrıs Sorunu başta olmak üzere Amerikalı siyasetçilerle Türk toplumunu yakınlaştıracak sayısız faaliyette aktif görevler aldı. Erim ayrıca, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Vatandaşlar Kurulunun kuruluş yılında seçilen en genç üye unvanına da sahip.
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder