e-mail ile takip et

7.21.2015

20 TEMMUZ 1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 41. YILDÖNÜMÜ İSTANBULDA KUTLANDI-YILMAZ PARLAR


BASIN TOPLANTILARI  

 20 TEMMUZ 1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 41. YILDÖNÜMÜ İSTANBULDA KUTLANDI

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde İstanbul’da düzenlenen etkinlikler saat 11.00’de Taksim Meydanı Atatürk Anıtı’ndaki tören ile başladı. KKTC İstanbul Başkonsolosu Sayın Fahri Yönlüer başta olmak üzere Başkonsolosluk personeli, İstanbul’da faaliyet gösteren çeşitli Derneklerin temsilcileri, Kıbrıs Gazileri ve sivil halkın yoğun ilgi gösterdiği törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Tören, KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer tarafından yapılan konuşma ile sona erdi.

KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer’in törende bir konuşma yaptı.
 Yönlüer “Kahraman Kıbrıs Türk Mücahidi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’yle omuz omuza savaşarak, canları ve kanları pahasına gerçekleştirdikleri 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın 41. Yıldönümü’nü her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşku ve gururla kutlamaktayız.
 20 Temmuz, Ada’ya barışın gelmesinin, Kıbrıs Türk Halkının özgürlüğe kavuşmasının ve varoluş mücadelemizin dönüm noktasıdır. Bu anlamlı günün önemi kuşkusuz ki bizler için çok büyüktür.
Rumlar, 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni başından beri ENOSİS hayallerine ulaşmak için bir sıçrama tahtası olarak görmüşlerdir. Bu sebeple de 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti, ancak 3 yıl yaşayabilmiş ve Kıbrıslı Türkler, 1963 yılında eşit ortak olduğu cumhuriyetin tüm organlarından zorla saf dışı bırakılmıştır. Rumlar Aralık 1963’te Kıbrıs Türklerine yönelik sistematik ve kapsamlı saldırılarına başlamış, 20 Temmuz 1974’e kadar devam eden bu karanlık yıllarda Kıbrıs Türk Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Halkının her türlü desteğiyle direnmiş,
mücadelesine birlik ve beraberlik içerisinde devam etmiştir.
Hepimizin çok iyi bildiği üzere, 15 Temmuz 1974’de Yunanistan’ın Ada’da yaptığı darbe girişimi neticesinde Türkiye uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan garantörlük hakkına dayanarak Kıbrıs Türk Halkını toplu kıyımdan kurtarmak amacıyla Mutlu Barış Harekatını gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin meşru müdahalesi sonucunda sadece Kıbrıs Türk Halkı değil, Yunan cuntasına karşı direnen Rumlar da kurtarılmış, Ada’da ve bölgede huzur ve güven ortamı tesis edilmiştir.
1968 yılından beri Birleşmiş Milletler çatısı altında kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla sürdürülen görüşmeler Mutlu Barış Harekatını müteakip de devam etmiştir. Bizler, bugün içinde bulunduğumuz süreç de dahil olmak üzere, Kıbrıs Türk tarafı olarak Türkiye’nin desteğiyle Ada’da adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönünde güçlü desteğimizi sürdürmekteyiz. Ancak, Kıbrıs Türk Halkının 1963-74 yılları arasında yaşanan acı tecrübeleri unutması mümkün değildir ve aynı trajedileri bir kez daha yaşamak istememektedir. Varılacak çözümün iki kesimlilik, siyasal eşit statü ve iki eşit kurucu devlete dayalı yeni bir ortaklıkta yattığı yadsınamaz bir gerçektir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu olarak 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 41. Yıldönümü’nü coşkuyla kutladığımız bu önemli günde, Atatürk’ün manevi huzurunda saygı ile eğilir güçlü ve azimli halkımızın aydınlık geleceğe umutla bakmasında her zaman en büyük desteği aldığımız Türkiye Cumhuriyeti’ne, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine, Kıbrıs Türk Mücahidine ve Gazilerimize sonsuz saygı ve minnetlerimizi sunar; vatan toprağını asil kanlarıyla sulamış, canlarını bu kutsal amaç uğruna gözlerini kırpmadan feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anarız”
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder