e-mail ile takip et

12.13.2012

3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, üçüncü yılına önemli bir işbirliği ile başladı-Yılmaz Parlarİstanbul’da dünya liderlerini ağırlayacak olan Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, üçüncü yılına önemli bir işbirliği ile başladı.

Avrasya’nın kalbinden, dünyaya açılan pencere

Kıtalararası bir köprü niteliği taşıyan İstanbul’da 3. kez düzenlenen Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, 49 ülkeden dünya liderlerini ağırlayacak. Uluslararası İşbirliği Platformu’nun (UİP) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde gerçekleştireceği zirvede, dünya siyasetine ve ekonomisine yön verecek gelişmeler, ülkenin iş hacmi bakımından potansiyel ortaklıklar ve farkındalık yaratacak.


ULUSLARARASI İşbirliği Platformu’nun (UİP) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde düzenlediği 3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, 13-14-15 Aralık 2012 tarihlerinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleşiyor. Avrupa, ABD, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Körfez Ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri ve Balkanlardan 49 ülkenin katılımıyla dünyanın gözünü İstanbul’a çevirecek zirve, siyaset, dış politika, enerji ve ekonominin liderlerini bir araya getiriyor.

Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya ülkeleri ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliği sürecine sürat ve etkinlik kazandırmayı amaçlayan “Küresel Düzenin Yeniden Yapılandırılmasında Avrasya’nın Potansiyeli” ana temalı 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nde, “Uluslararası siyasi düzende kördüğüm aşılabilecek mi?” “Bu areneda yeni küresel aktörler kim olacak?” ‘Paranın kaynağında oyunun kuralı yeniden mi yazılıyor?” gibi sorulara uluslararası alanda yanıt aranacak.

Ülkemizin ekonomisi ve bununla bağlantılı olarak siyasi geleceği için de büyük önem taşıyan bu zirve öncesinde düzenlenen basın buluşmasında konuşan, UIP Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcısı, Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir, “Dünya günümüzde belirsizlikler okyanusuna dönüştü. Bu çalkantılı ve fırtınalı okyanusta yelken açmak, dışarıdan görüldüğü kadar kolay değil. Maharetli ve beceri sahibi kaptanlara ihtiyaç duyulacağı gibi büyük dalgalarda alabora olmayacak teknelere sahip olmak da önemlidir. Türkiye bölgesindeki komşu ülkelerle olan tarihi ve jeostratejik bağlarını kullanarak, oyun kurucu rol üstlenmelidir. Bu zirve, bu bağlamda ülkemiz için de çok önemlidir. Böylesine önemli bir zirvede, bu kadar önemli isimin bir araya toplanması, büyük bir başarı olarak görülmelidir” dedi.

Dünyayı sarıp sarmalayan ekonomik darboğazdan çıkış yollarının da tartışılacağı zirvede, “Sürdürebilir ve kapsayıcı (inclusive) büyümenin dinamikleri”, “Uluslararası ekonomik kurumların yeniden yapılandırılması” ve “Ülkeleri ve bireyleri kucaklayan yeni bir kalkınma modeli, istihdamın yeni dinamikleri” konularının işleneceğini de söyleyen Nüzhet Kandemir, dünya liderlerini ağırlamanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

Kral Faysal Araştırma ve İslami Çalışmalar Merkezi Başkanı Prens Turki Al Faysal AL SUUD, Suudi Arabistan Ekonomi Bakanı Muhammad Bin Sulayman AL JASIR, Tunus Bölgesel Kalkınma ve Planlama Bakanı Jamel Eedin El GHARBI, BAE Genç Arap Liderler Başkanı Muna AL GURG, Ürdün Planlama ve Uluslararası İşbirliği E. Bakanı Suhair AL-ALI, Katar Merkez Bankası Başkan Vekili Sh. Fahad Faisal AL-THANI, Mısır Uluslararası İşbirliği ve Planlama Bakanı Ashraf AL ARABY katılımcılardan sadece bir kaçı.

“ELBRUS Projesi’’ Kuzey Kafkasya yatırımları için cezbedici imkanlar sunacak

Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, 3. yılında da çok önemli işbirliklerine ev sahipliği yapacak. Bu işbirliklerinin arasında, 80 milyar dolar değerindeki, Rusya Federasyonu Kuzey Kafkasya Bölgesi Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Projesi ‘’ELBRUS’’ yer alıyor.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Destekleme Komitesi Başkanı Dr. Andrei Adannikov ve UİP İstişare Kurulu Başkanı Ali Coşkun’un önderliğinde yürütülen işbirliği kapsamında proje müellifi ‘’Flame Group’’, ‘’Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nı Destekleme Komitesi’’ ve Türk Şirketi ‘’GTHC’’ arasında bir protokol imzalanacak. Kuzey Kafkasya yatırımları için kurulacak olan alt yapı girişim sermayesi fonunun, müteahhit ve yatırımcılar için cezbedici imkanlar sunması bekleniyor.

Zirve kapsamında ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki dostluk ve çok taraflı ekonomik ilişkileri geliştirme hedefi ile Rus sanayi ve teknoloji şirketi ‘’Isthok Prokhodka’’, Libya şirketi ‘’Bawaten Oil Services Co.’’ ve Türk Şirketi ‘’GTHC’’ arasında i işbirliği anlaşmaları imzalanacak.

Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi: 2010 yılında ilk defa düzenlenen, 17 ülkeden 963 delegenin katımıyla gerçekleşen zirvenin teması “Uluslararası İlişkilerin Geleceği ve Bölgesel Ortaklık Fırsatları”ydı. 23-25 Kasım 2011’de yine İstanbul’da yapılan ikinci organizasyon, ülkelerin politik ve ekonomik alanlarda önemli katılımcılarıyla gerçekleşti. “Yeni Ortaklıklar ve Komşularla İlişkilere Dayanan Güven”  temalı ikinci zirveye 36 ülke katıldı.        

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme