e-mail ile takip et

5.04.2018

Perşembe Sineması ilkbahar gösterimleri SALT Beyoğlu’nda-Yılmaz parlar


BASIN TOPLANTILARI  

 
Perşembe Sineması
ilkbahar gösterimleri SALT Beyoğlu’nda

SALT’ın Garanti Mortgage desteğiyle hazırladığı Perşembe Sineması’nın “yenilenme” odaklı programı 3 Mayıs’ta Açık Sinema’da başlıyor.

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle sürdürülen Perşembe Sineması’nın bu yılki programı, şehir hayatının zemin hazırladığı, dayattığı, aşina bir geçmiş ya da daha iyi bir gelecek için özlem uyandıran, zaman zaman da dirence yol açan “yenilenme” olgusunu işliyor.Bugünün kentsel yapıları ağırlıklı olarak 20. yüzyılda iki büyük savaş, ardından kurulan çift kutuplu dünya ve bu sistemin nihai feshiyle şekillendi. Profesyonelleşme eğiliminin katkısıyla artan, dönemsel ihtiyaç ve tahayyüllere dayalı düzenlemeler yenilenme refleksinin belirgin ifadeleriydi. Yakın çevresiyle alışverişte olan merkezlerden uzak mesafedekiyle etkileşime geçen yaşama alanlarına dönüşen şehirler, planlamanın önünü alamadığı nüfus akımlarıyla büyümeye devam etti. Kültürel eğilimler, yerel yönetim stratejileri ve ekonomik imkânların biçimlediği; coğrafyaya göre değişen dönemlerde gündeme gelen yenilenme atılımları 1980’lerden itibaren küreselleşmeden etkilendi. Dünyanın dört bir yanında şehirler yeni yüzyıla benzeşerek girdi. Yeniden yapılanma süreci kent mekânında gitgide görünür olmaya başlıyor; kapasitesi artırılan havaalanları, işlek meydanlarda açılan müzeler, şehir merkezlerine dizi dizi yerleşen otellerle uluslararası deneyim tüketimi yaygınlaştırılıyordu. Şehirlilerin gönüllü veya zorunlu yer değiştirmeleriyle pekişen bu pratikler, toplumsal bağlamda zamanla ortaya çıkan açmazlar ile bunlara dair talepleri beraberinde getirdi. Tüm bunların yanı sıra şehir, bireylerin yerleşik düzen sorgulamaları ve değişim arayışlarına da sahne teşkil etti.

Perşembe Sineması’nın 2018 seçkisi, bu koşulları oluşturan yenilenme arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünme amacını taşıyor. Çeşitli ülkelerden kurmaca ve belgesel filmler, etki alanının genişlemesiyle sınırları bulanıklaşan şehirlerin anlatılarını birey hikâyeleriyle bir araya getiriyor. 


Perşembe Sineması’nın “yenilenme” odaklı programının basın toplantısında konuşan Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, SALT ile yapılan kıymetli iş birliği sayesinde kent kültürü, mimarlık ve şehirleşme konuları etrafında çok çeşitli kitlelerle buluşmanın Garanti Mortgage markası için önemli bir adım teşkil ettiğini ifade etti: “Ana faaliyet alanı konut finansmanı olan bir şirket olarak alanımızın ötesine geçen ve birey mutluluğunu önemseyen bir yaklaşıma sahibiz. Perşembe Sineması’nın beş yılı boyunca 87 gösterimle 15 bin 500 kişiye ulaştık. Bu yılki programın da ilgiyle takip edileceğine inanıyorum.”  


SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner ise, her yıl başka bir tema odağında uluslararası bir seçki hazırlandığını belirtti: “Tatil evleri, şehirde var olmak, dünya fuarlar ile olimpiyatlar gibi devasa etkinliklerin

şehir hayatına etkilerinin yanı sıra ev teması etrafında kapsamlı derlemeler
yaptık. Bu yıl gösterimlerini SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da
gerçekleştireceğimiz filmlerse, ‘yenilenme’ pratikleri temelinde dönüşen yerleşim yerleri ve bu çerçevedeki sivil talep ve girişimler ile şehirde olmaktan cesaretle atılan adımlara bakıyor.”


PROGRAM


3 Mayıs Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu]

Andreas Pichler, 2012

10 Mayıs Durak [Enayi]

Yuriy Bykov, 2014

17 Mayıs Free Lunch Society [Bedava Öğle Yemeği Topluluğu]

Christian Tod, 2017

24 Mayıs Made in Dagenham [Kadının Fendi]

Nigel Cole, 2010

31 Mayıs Survival of a Small City [Küçük Kentin Yaşamı]

Pablo Frasconi ve Nancy Salzer, 1986

7 Haziran Good Bye Lenin! [Elveda Lenin!]

Wolfgang Becker, 2003

14 Haziran Gaza Surf Club [Gazze Sörf Kulübü]

Philip Gnadt ve Mickey Yamine, 2016

21 Haziran Nocturama [Nocturama: Paris Yanıyor]

Bertrand Bonello, 2016

28 Haziran One of Us [Bizden Biri]

Heidi Ewing ve Rachel Grady, 2017Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu] (2012)
 Yönetmen: Andreas Pichler

Kanallar şehri Venedik, yılın her ayı nüfusuyla karşılaştırılamayacak sayıda turist ağırlıyor. 48 bin kişinin yaşadığı şehri sırf 2011 yılı içerisinde 20 milyon yabancı turist ziyaret etti. Ne var ki su seviyesi endişe verici şekilde yükseldikçe gitgide daha çok kişi evi ve mahallesini terk ediyor; Venedik’in şehir yaşamı tehlikeye giriyor.


Bu belgesel film, tarihî lagün şehrine özgü yaşamdan bugüne kalanları tasvir ederken bir altkültür oluşturan turizm sektörü hizmetlerine ve çok daha büyük yolcu gemilerinin girebileceği yeni liman yapılarına bakıyor. Ayrıca, batmakta olan kıymetli gemiden kaçıp gönülsüzce karaya çıkanların hikâyelerini derliyor. 


Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.


yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder