e-mail ile takip et

10.11.2016

DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’NDE BİR ARAYA GELEN ERDOĞAN VE PUTİN SONRASINDA TÜRK AKIMI’NDA İMZALARI ATTI-YILMAZ PARLAR


BASIN TOPLANTILARI  

 


DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’NDE BİR ARAYA GELEN ERDOĞAN VE PUTİN
SONRASINDA TÜRK AKIMI’NDA İMZALARI ATTI

İstanbul’daki 23. Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra Rus doğalgazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı konusunda anlaşma imzaladı. Anlaşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Türkiye’ye satılan gazın fiyatını indirdiklerini açıkladı.

23. Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kongre sonrasında da görüştü. Görüşmenin ardından, Rus doğalgazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı gaz boru hattının inşası konusunda Rusya ve Türkiye arasında anlaşma imzalandı. Rusya Türkiye'ye sattığı doğalgazın fiyatında indirime gitti.

Rus gazını Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak gaz boru hattı projesi Türk Akımı'nın akıbeti netleşiyor. Doğalgaz boru hattının inşası konusundaki belirsizlikler, 23. Dünya Enerji Kongresi nedeniyle Türkiye'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından giderildi.

İki lider, Dünya Enerji Kongresi kapsamındaki liderler zirvesine katıldıktan sonra İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak açıklama yaptı.

NORMALLEŞME SÜRECİNİN DEVAM EDECEĞİNE İNANCIM TAM
İlk sözü Erdoğan alırken, şunları söyledi: "Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin aynen devam edeceğine inancım tamdır. Bölgedeki mevcut görüşmeler çok hassas bir konu. Suriye konusunu etraflıca ele alma imkanımız oldu. Bu konuda ne gibi işbirliği yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı konusunun da aramızda değerlendirmesini yaptık. Sürecin hızlandırılması konusunda da az önce atılan imza ile noktayı koyduk."

BAZI TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATINDA KISITLAMALAR KALKTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de şunları dile getirdi:
"Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Türkiye'den ihracatta bazı kalemlerdeki kısıtlamaları kaldırma kararı aldık. Türkiye'den narenciye ve yaş meyve sebze gibi bazı tarım ürünlerinin ihracatındaki kısıtlamaları kaldırma kararı aldık. Türkiye'ye verilen doğalgazın fiyatında indirim konusunda mutabık kaldık."

Dünya Enerji Konseyi Hakkında
1923’te kurulan Dünya Enerji Konseyi, sürdürebilir enerjinin geleceği konusunda somut çalışmalar yürüten ve fikir liderliği yapan, global ve kapsayıcı tek forumdur. Dünya Enerji Konseyi’nin 93 milli komitesi, aralarında devletlerin, sektör ve uzman kuruluşlarının da bulunduğu 3 binden fazla üye organizasyonu temsil ediyor. Misyonu, herkesin yararına sürdürülebilir tedarik zincirine dayalı enerji kullanımını teşvik etmek. Ayrıntılı bilgi için:www.worldenergy.org; @WECouncil

Dünya Enerji Kongresi Hakkında
İlki 1924’te olmak üzere üç yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi, lider ve uzmanların enerji konusunu tüm yönleriyle ele aldıkları, dünyanın bir numaralı enerji platformu. Bununla birlikte kongre yöneticilere de teknolojilerini tanıtma ve yeni iş imkanları keşfetme olanağı sağlıyor. Kongreyi takip etmek için: @WECongress - #WECongress2016

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder