e-mail ile takip et

9.18.2012

1001 BELGESEL FİLM FESTİVALİ 26 EYLÜL’DE BAŞLIYOR-YILMAZ PARLAR
1001 BELGESEL FİLM FESTİVALİ 26 EYLÜL’DE BAŞLIYOR


15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, 26 Eylül Çarşamba günü, Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirilecek açılışın töreninin ardından başlayacak. 16’sı yerli, 60’ı yabancı olmak üzere 76 filmin gösterileceği festival ücretsiz takip edilebilecek.
18. Eylül 2011

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından, 15’inci kez organize edilen Uluslararası 1001
Belgesel Film Festivali, 26 Eylül, Çarşamba günü, Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirilecek açılışın töreninin ardından başlayacak. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, German Films, Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen festival 02 Ekim’de son bulacak.

15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin programı hakkında bilgi vermek amacıyla 18 Eylül Salı günü, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı Hasan Özgen ve 15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Komite Başkanı Mustafa Ünlü konuşmacı olarak katıldı. Festivali 15 yıldan bu yana kısıtlı bütçelerle organize etmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Özgen, “Belgesel Sinema gibi bir anlatımda, bir dilde, bir görsellikte ısrar etmemizin nedeni, bir yandan kendi belgesel dünyamızı genişletmek, birbirimize dokunmak, ürünlerimize tanıklık yapmaktır... Öte yandan bizim gibi tek dilli toplumlarda artan gerilimi ve ezberletilmiş öfkeyi azaltmanın ilaçlarından biridir. Yanımızdakini, komşumuzu ya da çok uzaktakini anlama ve algılama dilidir. Oysa ülkemizde, maalesef, tek anlaşma dili olarak politik dil kullanılıyor. Her şey önce bu politik dilin kalıbına dökülüyor, hazır kalıplara göre taraflar belirleniyor. O politik dilin içinde sıradan insanın masum kalabilmesi, kendi başına yeni bir karar üretmesi zaten mümkün değil. Biz belgeselciler olarak toplumun önüne çeşitli seçenekler sunuyoruz. Görsel olarak, söz olarak, anlatım olarak, akıl olarak, dünyanın halleri ve insanın ahvali olarak. Bu yıl bunu onbeşinci kez yapacağız. Ve hiçbir şey biz bu görevimizden alıkoymayacak” dedi.
Son yıllarda belgesel sinema sektöründe önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken A. Misbah Demircan ise, belgesel seven herkesi gündelik hayatı, dünya siyasetini, iktisadi süreçleri, savaşları, kadın-erkek ilişkilerini, yeraltı sanatçılarını anlatan filmleri izlemeye davet etti: Demircan, “Tarihimizi hatırlamaya ihtiyacımız var. Toplumun hafızası insanın geçmişte biriktirdikleridir. Festival kapsamında da tarihle yüzleşiyoruz. Burada kahramanlar var, bıkmadan, usanmadan bu festivali 15 yıldır yapıyorlar. Biz de elimizden geleni yapacağız. Belgeseller önemli bilgi kaynaklarıdır. Festivalde dünyanın pek çok ülkesinden 76 film gösterilecek. Gelin hep birlikte izleyelim” dedi.

AÇILIŞ CEMAL REŞİT REY’DE
15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Vibeke Bryld’ın “Şer Ekseninden Gece Masalları” isimli filminin gösterimiyle başlayacak. 26 Eylül Çarşamba günü, Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirilecek gösterim öncesi, KeKeÇa: Rythm Your Body isimli grup ve Müzisyen Özgür Demir sahne alacak. Bu yıl “Sistem Hatası” temasıyla organize edilen festivalde, 16’sı yerli, 60’ı yabancı olmak üzere 76 film gösterilecek. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi (Afife Jale Salonu) ve Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterimler ücretsiz izlenebilecek.
Geçen yıl festivali 11 bin 700 kişinin izlediğini söyleyen Mustafa Ünlü, bu yıl yapımı yıllara, milyonlarca liraya, yapanların yaşamına ya da özgürlüğüne mal olmuş filmler olduğunu söyledi. “Geçen yıl en büyüğü 150 kişilik 5 salonda 74 film gösterdik, tüm seanslar doluydu. İyi belgesel izleyicisinin performansı hiç azımsanamaz” diyen Ünlü,
festivalin yarışmasız olduğuna işaret etti.

YÖNETMENLER SEYİRCİ İLE BULUŞACAK
1001 Belgesel Film Festivali’ne Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, Lübnan, Filistin, İspanya, Yunanistan, Belçika, Arjantin, Danimarka, Hollanda gibi dünya belgesel sinemasından 25 yönetmen konuk olacak. Filmlerini seyirci ile birlikte izleyecek olan yönetmenler, “Belgesel Arkası” bölümünde izleyenlerin sorularını yanıtlayacak. Uluslararası belgesellerde ortak yapım geliştirilmesi ve eğitimleri (pitching) uzmanı, Experdocs'un başkanı Marijke Rawie ve Online Films CEO'su, eski Avrupa Belgeselciler Ağı (EDN) Başkanı Cay Wesnigk ise festival kapsamında düzenlenecek olan “Avrupa'da Belgesel Pazarı” konulu panelde deneyimlerini paylaşacak. Festival kapsamında 15. Yıl Sergisi adlı özel bir sergi de olacak.
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder